Manuál ke kotěti

Převzali jste kotě, které je již naučené určitým návykům (pravidelná strava, čistota - vyměšování do určených toaletek). Vhodné je ze začátku, než si kotě zvykne na nový domov, uklidit z jeho dosahu vše, co by mohlo zničit, rozbít. Rádo si hraje, všude skáče, může stáhnout ubrus, rozbít vázu, okousat květiny (pozor na jedovaté - konvalinky, difenbachie,...), šplhat po záclonách. Je to jako s malým dítětem. Pokud nechcete mít rozškrábanou sedací soupravu, musíte kotě vychovávat už odmalinka. Pokud si začne brousit drápky tam, kde nechcete, stačí okřiknout a nebo složenými novinami lehce plácnout přes zadeček. Nikdy netrestejte rukou, pak by se vás bálo. Pokud udělá nějakou neplechu a chcete jej pokárat, má to význam jen tehdy, když kotě chytíte přímo při činu, protože později již neví, za co je vlastně trestáno.

Pozor na otevřená okna a balkon, aby vám nespadlo (zajištění oken sítí, nebo na řetízek - nechat škvírku maximálně 5 cm, kde kočka protáhne hlavu, tam proleze celá)!

Očkování - já očkuji koťata prvně  mezi 8 a 9 týdnem věku základní vakcinou - trojkombinací (např. Felocell). Za  3 - 4 týdny stejnou vakcinou přeočkovat a za další měsíc - i později vakcinou proti vzteklině - používám Nobivac R, který je na tři roky. Před očkováním se doporučuje preventivně odčervit - např. pastou Banminth, ...

Odčervení - kotě bylo preventivně odčerveno a doporučuje se tuto prevenci opakovat jedenkrát za půl roku, nejlépe podat 1 tabletku Drontal plus, která je na čtyřkilovou kočku, takže na kotě se dává čtvrtina nebo polovina, podle váhy. Tabletka se nejlépe podá tak, že se zasune prstem až ke kořeni jazyka, téměř do krku, aby ji kočka byla nucena spolknout. Pokud byste tabletku nadrobili na jídlo, jídla se ani netkne. Dnes se dají koupit už i aplikátory na podávání tablet. 

Vyměšuje se na plastovou misku s hrudkovacím stelivem (písek), dostatečně velkou, aby se nestalo, že kočka sice stojí všema packama v toaletce, ale bobky padají mimo ni. Doporučuje se mít tyto záchodky dva, protože většinou kočka odmítá jít na použitý. Doporučuji udržovat kálecí misky v čistotě, hlavně v létě a uklízet výkaly průběžně každý den a nenechat je třeba týden!

Pokud jde o stravování, kotě by mělo dostávat stravu alespoň 3x denně. Strava musí mít pokojovou teplotu, ne tedy studená z lednice! ne teplá! Mohlo by dojít k zánětu žaludku. Dospělé kočce stačí dát potravu ráno a večer. Kočka je masožravec, takže převážně jí maso, masové konzervy a masové granule (viz níže), ne zbytky od stolu. Nikdy nedávejte mléko! Kočky nesnášejí laktozu.  Mléčnou stravu nahrazuji podáváním sýrů a to buď tavených, nalámu tužší tavené trojúhelníčky (osvědčila se mi Veselá kráva smetanová), na malé kousky, nebo nastrouhám nahrubo sýr - cihlu. Někdy podám kysanou smetanu nebo jogurt (neochucený - nesladký). Malá koťátka od narození asi do věku dvou měsíců a kojící kočky dostávají k pití mléko od Royal canin .

K pití musí mít kočka neustále k dispozici misku s čerstvou vodou a to hlavně pokud podáváte kočičí granule  - Royal Canin, Hills a další, které teprve v žaludku bobtnají. Některé levné druhy těchto granulí  kočky nesnášejí a pak mohou zvracet nebo mít průjem. Je lepší při koupi těchto sušenek se podívat na složení a kvalitní jsou takové, které mají v obsahu aspoň 20% tuku, a jsou jednobarevné, s vyššim obsahem masa, bez obilnin. Jinak krmím běžně různými druhy konzerv pro kočky, s vyšším podílem mssa, bez vnitřnosti. Osvědčily se mi zn. Sheba, Gourmet s kousky masa (ne paštiky), ... Jinak vybírám konzervy převážně drůběží a rybí, v hovězích bývají játra (i jiné vnitřnosti), ze kterých mají kočky průjem. Někdy dávám k jídlu syrové maso, namleté nebo nakrájené na drobné kousky, vařené ryby, drůběží maso. Nesmějí dostat tučné maso, nikdy ne vepřové. Pokud mají kočky řidší stolici, stačí podat namleté syrové kuřecí krky (na masovém strojku) nebo sýry a tato strava to hned napraví. Je také důležité zjistit, z čeho došlo k průjmu - která strava kotěti nesvědčí nebo zda nebyla studená a takovému krmení se napříště vyvarovat. Drůběží krky však nesmí být použity často a ve velkém množství, protože pak by mohlo dojít k zácpě a mohlo by dojít i k úhynu kočky. Nedávejte vnitřnosti - játra a slezinu - kočku velmi projímají! Naopak velmi dobré je podat nadrobno nakrájené syrové hovězí srdce (ne vepřové)! Pokud bude stolice kočky pevná, tvarovaná nebude ani cítit. Pestrou stravu dávám hlavně koťatům a kočičím maminám, dospělá zvířata krmím převážně kvalitními granulemi. U granulí preferujte jednu značku, na kterou si kočka zvykne (přizpůsobí se jim i trávící ústrojí). Nestřídejte výrobce ani druhy podle toho, co kde právě seženete nebo co je levnější. Nemíchejte ani různé druhy granulí dohromady! Každé granule mají svoji recepturu. Nedávejte zbytky od stolu, každý den něco jiného. Rozházíte tak trávící systém, vyvoláte průjmy, popř. způsobíte i problémy s ledvinami. U granulí dávejte potřebnou dávku doporučenou výrobcem, pokud jsou granule ve složení tučnější a kočka se jich přejí, opět mohou nastat zažívaci potíže - narušíte trávící systém. Myslíte si, že dáváte kočce to nejlepší a přitom můžete ohrozit její zdraví.

Vyměšování - kočka by měla jít na stolici 1x denně, močí asi 2x denně, koťata častěji. Dospělá kočka může dostat čas od času hladovku, tj. jeden den nekrmit.

Výměna chrupu - mezi 4 a 6 měsícem mění kotě mléčný chrup za trvalý, tak se nepolekejte, když mu začnou vypadávat zoubky. Někdy zůstávají pevně uchyceny mléčné špičáky a již vylézají druhé špičáky trvalé a zuby jsou tzv. zdvojené, tehdy je důležité ty mléčné vyvyklat nebo vytrhnout, aby druhé zuby nerostly křivě. Pokud si nejste jisti, svěřte tuto práci odborníkovi (chovatel nebo veterinář). V tomto období bývají i zarudlé dásnĕ.

Hygiena - kočku nekoupejte, pokud to není vyloženě nutné! Hlavně ne malé kotě, protože by mohlo prochadnout a dostat zápal plic. Pokud by mělo znečištěný zadeček od průjmu, stačí omýt vlahou vodou jen znečištěné místo a pak dokonale vysušit (vyfenovat). Pokud už by bylo někdy nutné vykoupat celou kočku - příprava ns výstavu, pak je vhodné si ve vaně připravit dva kýble s vlahou vodou, aspoň dvě osušky, šampón, který nedráždí (ideální je takový, který je určen přímo pro kočky, nebo šampón lidský bez parfemace, např. dětský ). Kočku opatrně vnořte do jedné vody a rukou ji zvlhčíte všude, jen hlava zůstává venku a pozor na oči a uší!, tam voda nesmí přijít. Potom ji postavte mimo kýbl a našamponujte, všude promydlíte (hlavu ne) a pak opět ve stejném kýblu spláchněte šampon, dokonale promyjte rukou, kdy jednou rukou držíte kočičku za přední packy nad vodou a druhou rukou omýváte. Potom ve druhém kýblu s čistou vodou opláchnete kočičku dočista. Můžete ji i osprchovat, ale k tomu je potřeba určité zručnosti a nebo další dvě ruce (pomocníka) abyste nenastříkali vodu na hlavu a nenamočili oči a uši, když se kočka brání. Obecně, pokud budete vše dělat pomalu a s klidem, budete na kočku mluvit, aby se nebála, tak to zvládnete. 

Uši čistím 1x týdně tyčinkami s vatou, které se prodávají pro děti. Pokud by se objevil tmavší maz nebo výtok, pomohou ušní kapky. To je pak třeba čistit uši každý den a každý den vykapávat, aspoň po dobu jednoho týdne.

Oči perských a exotických koček často slzí. Proto se pravidelně otírají buničitými čtverečky, nikdy ne vatou, protože chloupky z vaty oči ještě více dráždí. Používam buničité kapesníčky. Pokud je výtok z očí zaschlý, buničinu stačí zvlhčit a šetrně okolí očí otírat. Borovou vodu nepoužívejte, lepší je Ophtal nebo jenom převařená voda. Oči se mohou čas od času vykapat i Ophtalmoseptonexem. Výborné jsou i kapičky VIZINE, stačí jedna kapka do každého oka a oči se zklidní a jsou pak krásně jasné a otevřené (prodávají v lékárně). Krátkosrsté kočky nemívají s očima problémy.

Česání - pravidelně je rozčesávám, kartáčuji a občas odmastím suchým šamponem a srst je stále nádherná, hebká a jemná i bez koupání. Kočky z koupání nejsou zcela jistě nadšené. Dlouhou srst peršanek a jiných dlouhosrdtých je nutné pravidelně vyčesávat. Dobré je mít dva kovové hřebeny, jeden hustý a druhý řídký, s dlouhými tupými hroty, aby se dostaly až ke kůži, ale kůži nepoškrábaly. Řídkým hřebenem se vyčeše hustá podsada a drobné zplstnatělé chomáčky srsti, hustým se pak vyčeše zbytek uvolněné srsti. Pro krátkosrsté kočky je naopak vhodný hustý hřeben s krátkými hřeby a gumové hřebílko nebo gumová rukavice. Po česání ještě použiji vlhký ručník,  kterým přejedu kočku od hlavy k ocasu a do ručníku se zachytí uvolněné chlupy.

K odmaštění srsti používám dětský zásyp - Johnson baby powder nebo italský Borotalco. Protože je velmi jemný a určený pro mimina, nedráždí. Je k dostání v každé lékárně a drogerii, ten druhý na výstavách. Používá se na mastnou (ne mokrou) srst pod krčkem, kolem uší, na kořeni ocasu (kde jsou mazové žlázy), na břiše, pod předními tlapkami (v podpaží). Pudr se opatrně nasype a rukou vetře do srsti (v místĕ mazových žláz až do kůže) a po té se vyčeše nebo vykartáčuje. Pudr nesmí přijít do očí a do uší!

Ocas dlouhosrdté kočky nečesat !, jen lehce prokartáčovat, aby se z něj nevyškubaly krásné dlouhé chlupy. Ocas je ozdoba kočky a pokud byste hřebenem vytrhali dlouhé chlupy, velmi dlouho a špatně dorůstají a místo "vějíře" by ocas vypadal jako štětka na nádobí.

Kořen ocasu kontrolujte průběžně,  hlavně u kocourů. Do mastného místa nasypat více pudru,  důkladně vetřit až do kůže, přebytek vyfoukat a můžete několikrát zopakovat.  Před výstavou po vypudrování ještě ocas  důkladně promyji a používám na odmaštění JAR.  

Pokud jdete s kočkou na výstavu, u koček perských se vyškubávají štětičky na špičce uší, takže se ouško zaoblí a opticky zmenší. Pejzičky u kořene ucha se nechávají, ty jsou ozdobou.

Zažívací potíže - při náhodném zvracení není třeba hned navštívit veterináře. Kočky si líží srst a tu pak čas od času vyzvrátí  - bezoáry - v podobě malé jitrničky (chlupy spojené slinami). Někdy zvrací, když se přejedí suchého krmení, které žaludek může podráždit, pokud nemají dostatek vody. Někdy stačí dát jeden den hladovku.  Když už by se jednalo o něco vážnějšího, pak doporučuji navštívit veterinárního lékaře.

Normální teplota kočky je kolem 38,5 - 39 stupňů C. Měří se v konečníku. Při měření je dobré, když jeden kočku drží a druhý měří teplotu, aby se neporanila (doporučuji digitální teploměr). Když je však čilá, hraje si, přijímá potravu a pravidelně se vyměšuje, není nutné teplotu měřit a čehokoli si všímat.

Přeji vám, abyste měli s kočičkou co nejméně starostí, aby vám byla jen pro radost a potěšení a abyste ji měli rádi.

 

                                                                                                                                               Hana Podhajská, chovatelská stanice  Panthera CZ