Očkování kočky

Spousta lidí se často diví, že nechávám své kočky očkovat, pro spoustu lidí je očkování koček naprosto zbytečné. Že to není pravda, a proč, se tu pokusím vysvětlit.

Každý, kdo si pořizuje kočku, má určitě zájem na tom, aby se ve zdraví dožila co nejvyššího věku. Je proto zapotřebí zajistit jí maximální péči, a k tomu očkování rozhodně patří.

Typ použité vakcíny záleží na tom, do jakého prostředí kočka přichází. Vakcíny bývají často kombinované, chrání proti několika nemocem.

Vzteklina je velmi nebezpečné onemocnění, přenáší se kousnutím. Měla by být proti ní naočkována každá kočka, která přichází do styku s člověkem, i když žije pouze v bytě a s jinými kočkami do styku nepřijde. Je to z toho důvodu, že kdyby se náhodou stalo, že by kočka například pokousala nějakého člověka, který do té domácnosti přišel a kočce se z nějakého důvodu nelíbil, tak je potom mnohem jednodušší postup pro majitele kočky, kočka se pouze nechá vyšetřit veterinářem. Rozhodně by proti vzteklině měla být očkována každá kočka, která chodí ven. Pro kočky účastnící se výstav je toto očkování povinné.

Panleukopenie (kočičí chřipka) je velmi závažné virové onemocnění, které často vede k úmrtí kočky. Opět by proti němu měly být očkovány všechny kočky, které chodí ven, pro výstavní kočky je toto očkování povinné.

Rhinotracheitida (kočičí rýma) je nepříjemné onemocnění. Měly by být vakcinovány všechny kočky, které chodí ven, pro výstavní kočky je toto očkování povinné.

Caliciviróza a chlamydióza jsou opět virová infekční onemocnění, velice nepříjemná. Měly by být vakcinovány všechny kočky, které chodí ven, pro výstavní kočky je toto očkování povinné.

Leukóza (kočičí leukémie, FeLV) je onemocnění, které dříve či později vede ke smrti kočky. Nelze ho léčit, jedinou ochranou je očkování. Přenáší se přímým kontaktem koček (i slinami). Proti leukóze by měla být očkována každá kočka, která se účastní výstav, a každá chovná kočka či chovný kocour (například v Německu je pro chovná zvířata toto očkování povinné). Před očkováním je nutné provést orientační test, zda není kočka na leukózu pozitivní. Pokud vyjde test negativní, lze kočku vakcinovat.

Infekční peritonitis (FIP) je virové onemocnění, které po vypuknutí vede ke smrti kočky, nelze ho léčit. Vakcína sice existuje, její účinnost je ovšem stále diskutovaná, podle posledních údajů má účinnost jen asi z 60%. Prokázat FIP testem je také velmi obtížné, testy prokazují protilátky proti celé skupině virů, do které tento virus patří, a některé viry z této skupiny jsou neškodné, takže po pozitivním testu nelze hned propadat panice. Očkovat lze pouze po předchozím negativním testu na koronaviry.

Všechny výše popsané nemoci kromě vztekliny nejsou přenosné na člověka, očkováním chráníte především svou kočku!!!

Plísně jsou častým problémem zejména u výstavních koček, které si je mohou přinést z výstavy. Léčba plísní je zdlouhavá a někdy může být postižen i člověk. Doporučuje se tedy očkovat zejména kočky, které chodí ven, a kočky výstavní a chovné.

Kdy očkovat?

Koťata se očkují poprvé ve stáří 8-12 týdnů, záleží na použité vakcíně. Po prvním očkování proti všem výše uvedeným nemocem kromě vztekliny, FIP a plísní se doporučuje za 3 - 4 tydny  přeočkovat, vzteklinu lze očkovat nejdříve ve věku 12 týdnů.

Dospělé kočky se přeočkovávají vakcínou proti vzteklině jednou za rok, ostatními vakcínami podle doporučení výrobce. U nás je v současné době vakcina Nobivac , u které stačí přeočkování po 3 letech.

Kdy neočkovat?

Pokud má Vaše kočka nějaké zdravotní komplikace, očkování se nedoporučuje. Jde totiž o určitou zátěž pro organismus, a žádný veterinář by Vám neměl kočku naočkovat bez předchozího vyšetření.

Mgr. Kateřina Horáčková, Hana Podhajská